1.0 verzió: 2009. április 10.

MI AZ ATHENA?

Az ATHENA (európai múzeumi hálózat) egy olyan projekt, melynek célja, hogy múzeumi tartalmakat szüreteljen és továbbítson az Europeana-ba, az európai digitális könyvtárba. Ez a projekt két, kormányzati keretek között 2001-ben indított projektből fejlődött ki: a MINERVA és a MICHAEL nevű hálózatokból. Mindkét hálózat továbbra is támogatja a múzeumokat azon munkájukban, hogy tartalmakat szolgáltassanak az Europeana számára.

MI AZ EUROPEANA?

Az Europeana egy egységes, többnyelvű elérési pont az európai kulturális örökség tartalmaihoz. A felhasználók hozzáférhetnek valamennyi típusú médiához (videó, hang, kép, szöveg), mégpedig egyetlen, európai szintű kereséssel.

Az Europeana keretében az európai múzeumok, galériák, archívumok, könyvtárak és audiovizuális szervezetek által felkínált digitális tartalmak milliói között böngészhet. Az Europeana-ban a keresés egyszerű. Mindössze azt kell eldöntenie, kit vagy mit, hol és mikor szeretne keresni, majd írja be a szavakat az Europeana keresőjébe. További információkat az alábbi helyen találhat:
http://www.europeana.eu/

MI AZ EUROPEANA ÉS AZ ATHENA?

Az Europeana és az ATHENA egyaránt az Európai Bizottság által támogatott projektek. Mindkettő annak érdekében tevékenykedik, hogy az Európa-szerte működő és az emlékeket feldolgozó intézmények ezreiből származó gazdag tartalmak azonnal hozzáférhetővé váljanak az emberek számára szerte a világon.

KIK VESZNEK RÉSZT AZ ATHENA-BAN?

Jelenleg 109 intézmény vesz részt az ATHENA munkájában: Azerbajdzsánból, Belgiumból, Bulgáriából, Ciprusról, Csehországból, az Egyesült Királyságból, Észtországból, Finnországból, Franciaországból, Görögországból, Hollandiából, Izraelből, Lengyelországból, Lettországból, Luxemburgból, Magyarországról, Németországból, Olaszországból, Oroszországból, Romániából, Svédországból, Szlovákiából és Szlovéniából. A 26 partner-szervezet között hat kulturális minisztérium, sok múzeum és kulturális szervezet található. A partnerek teljes listája, mely folyamatosan bővül, elérhető az ATHENA weboldalán (www.athenaeurope.org).

MILYEN ELŐNYÖKKEL JÁR SZÁMOMRA, HA CSATLAKOZOM AZ EUROPEANA-HOZ VAGY AZ ATHENA-HOZ?

Amennyiben megosztja digitális tartalmaira vonatkozó információit a partnerekkel, automatikusan ezen kezdeményezések résztvevőivé válik. Ha hozzáférést biztosít a gyűjteményeihez, intézményét és tartalmait egyúttal új promóciós módszerek népszerűsítik. Ezen kívül lehetősége lesz arra is, hogy részt vegyen a meta-adatok szabványaira és a tartalom-megosztási politikára vonatkozó európai stratégiák kifejlesztésében.

MILYEN TOVÁBBI ELŐNYÖKKEL JÁR AZ EUROPEANA-HOZ VALÓ CSATLAKOZÁS?

Az Europeana a fő kezdeményezés, amely szüreteli, publikálja és népszerűsíti az európai digitális kulturális örökséget. Azáltal, hogy megosztja digitális tartalmaira vonatkozó információt a partnerekkel, Ön is automatikusan a kezdeményezések résztvevőjévé válik, és lehetősége nyílik arra, hogy intézményét és tartalmait új módszerekkel népszerűsítse.

MEDDIG LESZ ELÉRHETŐ AZ EUROPEANA?

Az Europeana egy nyitott-végű projekt, melyet az Európai Bizottság és az európai tagállamok támogatnak.

HA A MÚZEUMOM NEM EURÓPAI, CSATLAKOZHATOK-E AZ EUROPEANA-HOZ?

Amennyiben gyűjteménye bármily módon kapcsolódik az európai kultúrához, örülnénk, ha felvenné velünk a kapcsolatot további eszmecsere céljából.

HONNAN TUDHATOM, HOGY AZ ATHENA MEGFELEL-E AZ INTÉZMÉNYEMNEK?

Biztos, hogy megfelel! Ha digitális objektumokkal foglalkozik, vagy tervezi gyűjteménye anyagának digitalizálását - tekintet nélkül a gyűjtemény méretére - akkor intézménye felkerül a térképre, amint csatlakozik az ATHENA-hoz.

MIÉRT CSATLAKOZZON MÚZEUMA AZ ATHENA-HOZ?

Az ATHENA-ban való részvétel a legegyszerűbb módja annak, hogy múzeuma vagy kulturális intézménye összegyűjtse digitális tartalmait és azokat az Europeana rendelkezésére bocsássa. Az ATHENA-n keresztül forrásai akadálytalanul jutnak el a testvérintézményekhez szerte Európában, népszerűségük nő, és az egész világon hozzáférhetővé válnak a nagyközönség számára.

KI LÉPJEN KAPCSOLATBA AZ ATHENA-VAL MÚZEUMOM MUNKATÁRSAI KÖZÜL?

Ez intézménye vezetési elveitől függ. Bárki kapcsolatba léphet az ATHENA-val, azonban azt ajánljuk, hogy a döntéseket a múzeum felsőbb vezetése hozza meg.

ÉN MÁR ÁTADTAM AZ INFORMÁCIÓIMAT A SAJÁT NEMZETI PORTÁLUNKNAK. CSATLAKOZHATOK-E MÉG AZ ATHENA-HOZ?

Igen, számos munkacsoport érdekes lehet az Ön számára. További információért kérjük, forduljon hozzánk bizalommal!

NEKEM CSUPÁN NÉHÁNY DIGITALIZÁLT TÉTELEM VAN, MEGÉRI EZ A FÁRADSÁGOT?

Igen, természetesen, minden digitalizált tétel számít.

VALAMENNYI TÉTELEMET, INFORMÁCIÓMAT ÁT KELL ADNOM AZ EUROPEANA-NAK VAGY AZ ATHENA-NAK?

Természetesen nem. Kiválaszthatja és feltöltheti azokat a tételeket, amelyekről úgy érzi, hogy átadásuk fontos intézménye számára.

KI LÁTJA MAJD AZ ÉN TÉTELEIMET?

Amint tételeit, leírással együtt elküldte az ATHENA-nak, azokat összegyűjtik és publikálják az Europeana-ban, ahol bárki láthatja azokat. A felhasználók ezután hozzá tudnak férni az „eredeti" digitális tartalomhoz, ami az Ön saját céges honlapján található.

SZÜKSÉGES-E, HOGY MÁR MOST ONLINE HOZZÁFÉRÉSŰEK LEGYENEK A TARTALMAIM?

Ahhoz, hogy az ATHENA partnere legyen, nem szükséges, hogy már legyenek online módon hozzáférhető tartalmai.

AMENNYIBEN NEM, HOL LESZNEK MEGTALÁLHATÓK A TARTALMAIM?

Lehetséges lesz korlátozott számú tételt közvetlenül feltenni az ATHENA tárhelyére, és így módjában áll majd értékelni, hogy milyen előnyökkel jár az ATHENA-hálózatban való részvétel.

HÁNY TÉTELT TÖLTHETEK FEL AZ ATHENA-RA?

Nem létezik semmiféle korlátozás a tételek számára vonatkozóan. Annyi tételt tölthet fel, amennyit szeretne.

MINDEN TÍPUSÚ TÉTELT ELFOGADNAK?

Az ATHENA minden, európai múzeumban található jogtiszta tételt elfogad.

MILYEN SZABVÁNYOKAT KELL ALKALMAZNOM?

Ez kritikus kérdés minden Európában található múzeum esetében. Az ATHENA jelenleg dolgozza ki a kulturális intézményekre érvényes szabványok rendszerét.

Annak érdekében dolgozunk, hogy valamennyi elfogadott, jelenleg használt szabványt automatikusan át lehessen alakítani egy teljesen integrált Europeana szabványba. A szükséges meta-adat elemek hozzáférhetők az Europeana szemantikai elemei között, az alábbi címen:
http://dev.Europeana.eu/public_documents/Specification_for_metadata_elements_in_the_Europeana_prototype.pdf

MILYEN FELHASZNÁLÓKAT ÉREK EL, HA FELTÖLTÖTTEM A TÉTELEIMET AZ ATHENA-RA?

Már most sok különböző felhasználó érdeklődik az Europeana portál iránt. Vannak közöttük kutatók, tanárok, diákok, turisták. Biztos, hogy felfedezi majd közöttük saját kollégáit is!

MEG TUDOM-E ŐRIZNI SZELLEMI TULAJDONJOGOMAT?

Biztosítjuk, az ATHENA és az Europeana egyaránt nagy figyelmet fordít a szellemi alkotások tulajdonjogának védelmére. A „Digitális jogok kezelésének útmutatóját" (Digital Rights Management Guide) körözni fogják az ATHENA hálózatához tartozó múzeumok között.

MEGVÁLTOZTATJÁK BÁRMELY MÓDON AZ ÁLTALAM NYÚJTOTT INFORMÁCIÓT?

Nem változtatunk meg semmiféle, a tartalomszolgáltatóktól származó információt, kivéve, ha az nem illeszkedik az általánosan elfogadott szabványokhoz.

MENNYIBE KERÜL NEKEM MINDEZ?

Az ATHENA tagsága ingyenes, a múzeumára jutó költségek pedig azokkal a munkaórákkal mérhetők, melyeket az ATHENA-ra való feltöltésre fordít. Ha már csatlakozott az ATHENA-hoz, semmilyen további költsége nem keletkezik.

LESZ VALAMENNYI EURÓPAI NYELVEN ELÉRHETŐ INFORMÁCIÓ AZ ÉN TÉTELEIMRŐL?

A kutatási mechanizmusok valamennyi európai nyelven hozzáférhetők, de az Ön által szolgáltatott információ csak azon a nyelven lesz elérhető, melyen Ön nyújtotta.

MI A KÜLÖNBSÉG AZ EUROPEANA ÉS A MICHAEL KÖZÖTT?

Az Europeana és a MICHAEL egyaránt digitális, a kulturális örökségre vonatkozó leltárak. Míg azonban a MICHAEL digitális gyűjteményeket ír le (azaz azonos jellegű tételek halmazait), az Europeana egyedi digitális tételekhez biztosít hozzáférést.

HA CSATLAKOZOM AZ EUROPEANA-HOZ, AUTOMATIKUSAN A MICHAEL-NEK IS TAGJA LESZEK?

Nem, a MICHAEL gyűjteményekkel foglalkozik, nem pedig egyedi tételekkel. Azonban szívesen látjuk a MICHAEL-en is! Egyszerűen lépjen kapcsolatba az Egyesülettel:
http://www.michael-culture.org/pl/home
association@michael-culture.org